O mnie

Nazywam się Małgorzata Załoga-Popielarska. Ikonami zajmuję się od 30. lat. Piszę nowe ikony, głównie na zamówienie, restauruję też stare, uszkodzone, nawet z dużymi ubytkami w malunku czy też warstwie gruntowej.  Używam tempery jajowej , czyli pigmentu w proszku rozrobionego w żółtku jaja kurzego. Moje ikony są na deskach , głównie lipowych, oklejonych płótnem, zagruntowanych i wyzłoconych lub wysrebrzonych. Pisałam też w swym życiu ikony na metalu . Moje prace można znaleźć zarówno w kościołach jak i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Wykonuję też kopie obrazów olejnych, akwarele, portrety w różnych technikach, Odnawiam stare obrazy. W wolnych chwilach tworzę biżuterię sztuczną, zajmuję się rękodziełem artystycznym.

Bardzo lubię dzielić się z innymi swoją wiedzą na temat ikon. Jestem autorką kilku projektów z udziałem dzieci. Chętnie biorę udział w prelekcjach w szkołach, ale nie tylko.

Zapraszam do obejrzenia moich prac.

ZASADY ZAKUPU I PRZYKŁADOWE CENY od 1 listopada 2023 r.:

1 Dokładny koszt i czas realizacji jest omawiany przed rozpoczęciem prac.

przykładowe, orientacyjne ceny:

ikona 40×30 cm. złocona szlagmetalem bez kowczegu, bez rzeźbień – 770 zł

ikona 30×25 cm. złocona szlagmetalem bez kowczegu, bez rzeźbień – 590 zł

ikona 20×16 cm. złocona szlagmetalem bez kowczegu, bez rzeźbień – 410 zł

ikona 25×20 cm. złocona szlagmetalem bez kowczegu, bez rzeźbień – 500 zł

ikona 35×30 cm. złocona szlagmetalem bez kowczegu, bez rzeźbień – 690 zł

ikonka mała ok 11×9 cm. szlagmetal bez kowczegu, bez rzeźbień – 180 zł

W podanych, przykładowych wymiarach ceny mogą ulegać zmianie w przypadku bardziej pracochłonnych tematów.

Ikony złocone złotem płatkowym mają ustalane ceny indywidualnie, zależnie od zużytego na nie złota.

Możliwy dowolny format.

2 Chętnie służę pomocą w ustaleniu szczegółów , pomagam „spersonalizować”, podpowiedzieć, jakie możliwości daje ikona pisana zgodnie z kanonem.

3 Czas realizacji jest uzależniony od ilości aktualnie zamówień, wielkości zamówionej pracy, od tego, czy posiadam aktualnie dany rozmiar deski na stanie, czy muszę dopiero ją zamówić. Minimum przy ikonie wielkości 20×16 to 2 tygodnie.

4 Przed wysyłką , prezentuję zdjęcia do akceptacji.

5. Na życzenie klienta, za dodatkową dopłatą umieszczam z tyłu ikony dedykację ręcznie pisaną złotem proszkowym. Koszt dedykacji 20-60 zł, zależy od długości tekstu. Na bardzo dużych ikonach, bardzo rozbudowany napis jest wyceniany indywidualnie.

6. Pracę można odebrać osobiście po wcześniejszym umówieniu się. Jest możliwość wysyłki, także za granicę. Do kosztu zamówienia zostaje doliczony koszt wysyłki.

7. płatność:

  • możliwość opłacenia przy odbiorze osobistym
  • wpłata na konto:

Pracownia Ikon i Rękodzieła Artystycznego

Małgorzata Załoga-Popielarska

PKO SA

33 1950 0001 2006 0017 9918 0001

 

  RECENZJA

Ikony autorstwa Pani Małgorzaty Krystyny Załogi wykazują się ogromną starannością i precyzją wykonania. Zarówno użyte materiały, jak i technika malarska są przykładem doskonałego oswojenia się z manierą XIX-wiecznego malarstwa ikonowego. Precyzyjnie opracowany modelunek, delikatnie prowadzone szarfowania partii szat, starannie wykonane ornamenty sprawiają , ze ikony tworzone ręką Pani Małgorzaty Załogi wyróżniają się spośród wielu podobnych prac powstających obecnie w Polsce. Nic w tym dziwnego , skoro sama autorka uczyła się techniki malarstwa ikonowego u najlepszych , czyli na samych dziełach – ikonach z XIX wieku. Na ich przykładzie poznawała tajniki sztuki ikonopisania i owi „mistrzowie” doprowadzili ją także do zdobycia umiejętności konserwatorskich. Pani Załoga z ogromną swobodą posługuje się tradycyjną techniką tempery jajecznej oraz umiejętnie wykonuje skomplikowane zabiegi pozłotnicze , co świadczy o głębokim poznaniu, zrozumieniu i opanowaniu technik warsztatowych.

  Ikony Pani Małgorzaty nie są jednak bezdusznymi , rzemieślnicznymi , kopiami , w kążdą z nich włożona jest ogromna pasja i radość tworzenia. Na szczególną uwagę zasługuje także erudycja Pani Małgorzaty ,przejawiająca się w znajomości i umiejętnym stosowaniu „nadpisów” sygnujących ikony , wykonywanych bez popełniania błędów w pisowni czy gramatyce cerkewno – słowiańskiej. Procesowi tworzenia każdej ikony towarzyszy pogłębione studium tematu , wariantów ikonograficznych , z takim przygotowaniem teoretycznym i warsztatowym możliwe jest tworzenie dzieł wyjątkowych.

  Jako historyk sztuki od lat zajmujący się badaniami nad malarstwem ikonowym, zarówno dawnym, jak i współczesnym, śmiało stwierdzić mogę że ikony Pani Małgorzaty Załogi są swoistym ewenementem , w którym to co dawne łączy się ze współczesnym tworząc harmonijną , pełną wewnętrznego światła i pogody całości .Z czystym sumieniem i pełnym przekonaniem do umiejętności Pani Załogi powierzyłbym jej konserwację XIX-wiecznych ikon , będąc pewnym , że zostaną one w pełni profesjonalnie zabezpieczone i zachowane dla przyszłych pokoleń. Dość wspomnieć , ze wielu praktyków od lat zajmujących się sprzedażą rosyjskich ikon było zaskoczonych i bezradnych spotykając się z kunsztem ikon pisanych przez Panią Małgorzatę.

  Nie pozostaje mi nic innego ,jak zarekomendować jej prace , jako dzieła powstające w zgodzie z kanonem malarstwa ikonowego , tradycyjną techniką oraz tym wszystkim co stanowi o duchowej wartości ikony oraz wyrazić radość z istnienia twórców , dla których Tradycja i przekaz Kościoła wschodniego są niezaprzeczalną wartością i pozwalają współczesnym odbiorcom cieszyć się pięknem i głębią oraz żarliwością wiary wielu minionych pokoleń.

-Łukasz Ciemiński, historyk sztuki , doktorant Katedry Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu

Mikołaja Kopernika w Toruniu. 2009 rok.